Pages

poniedziałek, 4 lipca 2011

Jak robić zdjęcia portretowe

Będąc na wakacjach, imprezie, czy po prostu idąc z kimś na spacer często „pstrykamy” sobie pamiątkowe zdjęcia. Co zrobić, by zrobiona przez nas fotografia trafiła do ramki cyfrowe-j a nie do komputerowego kosza? Dziś udostępniam wam pierwszą część darmowego kursu, w którym dowiecie się jak robić dobre zdjęcia portretowe. Lekcja ta dotyczyć będzie kadrowania, dodam także małą wzmiankę na temat głębi ostrości.

Poniżej znajduje się w miarę dobra (od strony technicznej) fotografia mężczyzny. Specjalnie wybrałem taką, którą zapewne wielu z was oceniłoby za bardzo dobre i pewnie umieściłoby w swojej ramce nad łóżkiem. Udowodnię wam, że fotografia posiada jeden z najczęściej popełnianych błędów. Zanim jednak przystąpię do krytykowania zacznę od komplementu.
.......

Atutem zdjęcia jest głębia ostrości czyli delikatne rozmycie tła. Dzięki niemu nasz wzrok skupia się na osobie fotografowanej. Oczywiście rozmycie mogło być większe (czyt. głębia ostrości mogła być mniejsza). Jednak jeśli jest to zdjęcie z wakacji, warto uchwycić też okoliczną plaże oraz morze. Przecież to one dodają subiektywnego uroku przywołując wspomnienia z urlopu... ale o tym jak robić zdjęcie z małą głębią ostrości napiszę oddzielny artykuł ;)
Na tym zakończę moje komplementowanie. Oczywiście nie znaczy to, że zdjęcie nie posiada innych pozytywnych cech, po prostu nie muszą zawierać się one w dzisiejszym kursie robienia zdjęć portretowych.

Minusem zdjęcia jest nudny kadr – pisałem już o nim w artykule jak robić zdjęcia kwiatów. Tak jak w przypadku roślinki, model stoi w samym środku kadru. Wiele osób kadruje w ten sposób, a przecież umieszczenie modela poza centralnym punktem fotografii może nadać zdjęciu mocniejszego wyrazu.
W jaki miejscu powinniśmy zatem umieścić modela?
Pomocna tutaj będzie reguła złotego podziału, za pomocą której znajdziemy tzw. „mocne punkty” (patrz. rysunek).
Reguła znana i stosowana jest już od wieków przez malarzy czy architektów. Główny motyw fotografii powinien znaleźć się w jednym z czterech mocnych punktów – bowiem to one w pierwszej kolejności przyciągają wzrok widza.
W przypadku portretów w mocnym punkcie powinno znaleźć się to co wnosi życie w fotografię czyli oko.

Poniżej przedstawiam zdjęcie o doskonałej głębi ostrości oraz zachowanej zasadzie trójpodziału (zauważcie, że oko dziewczynki jest w mocnym punkcie).
Portrait / Child / Lightroom Preset


Oczywiście (będę powtarzał to na tym blogu jak mantrę) fotografia jest sztuką, a ona sama w sobie nie ma ograniczeń. Wszystkie zasady można łamać, chodzi jednak o to, by robić to z głową, a nie z przypadku np. rezygnując z zasady trójpodziału mieć jakąś myśl przewodnią – tak jak na tej fotografii, gdzie autor umieszczając modelkę w centrum kadru chciał ukazać samotność.

Cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz